Sadece Kas Gelişimi İçin Spor Yapılmalı Mıdır ?

Sadece Kas Gelişimi İçin Spor Yapılmalı Mıdır ?

Related Post

  • No related post.

Spor birçok amaçla kullanılabilecek bir daldır. Spor yapılmasının insanların vücuduna yararları oldukça fazladır. Yapılmadığı süreçte ruhsal ve bedenen çöküntüye uğranılması muhtemeldir. Bu yüzden spora verilmesi gereken değer önemlidir.

Spor ne için yapılır

Sadece Kas Gelişimi İçin Spor Yapılmalı Mıdır ?Sporun yapılış amacı insanın hayatındaki işlere daha iyi odaklanmasını sağlar. Bunun yanında ruh sağlığını iyileştirir. Hızlıca kilo almak için dışarıda satılan hazır gıdaları kullanmak yerine spor yaparak sağlıklı bir şekilde kilo alınabilir, güne başlarken ve devamında daha enerjik olunmasını ve hayata daha pozitif bir şekilde bakılmasına yardımcı olur. Ülkelerde spor yapma oranına bakılırsa, Türkiye diğer devletlere göre epey düşük bir oran ile sıralamada yer almaktadır. İZMİR EGE üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de spor yapılmama oranı %96 dır. Diğer ülkelere bakılırsa Kanada %51,Amerika ise %70 orana sahiptir.

Spor yaparken nelere dikkat edilir

Spora başlanırken ısınma hareketleri yapılır, eğer yapılmazsa spor esnasında kaslarınızda ciddi hasarlar oluşturarak sizi sakat bırakabilir bu yüzden ısınma sporda hayati önem taşıyan bir faaliyettir. Ayrıca sizi başınızda takip eden ve size bir antrenman programı hazırlayacak bir koçla çalışmanız yararlı olacaktır.

Spor tek bir amaç için mi yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi spor birçok amaç  için yapılır. Bunu sadece hobi olarak ya da daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için yapılabilir, sadece kas gelişimi için spor yapılmalı mıdır? Sorusuna şöyle bir cevap verilmelidir. Spor yaparak sadece kas geliştirilebilir fakat sporu daha fit ve düzenli bir yaşam sürdürmek için yapmak sadece kas gelişimi için yapmaktan daha yararlı kılacaktır. Sonuç olarak spor insanların hayatında yer alması gereken önemli bir faaliyettir. İnsanlar bu faaliyeti gerçekleştirerek düzenli ve sağlıklı bir yaşam elde edebilir, bu yüzden spor asla bir kenara atıp onu önemsememezlik yapılamaz.