Neden Çiftlik Oyunlarına Talep Arttı ?

Teknolojinin ve bununla ilişkili sosyal medyanın gün geçtikçe insanların hayatına olan etkilerinin arttığını söylemek mümkündür. Hatta bu etki o derece artmıştır ki, insanlar neredeyse her boş zamanlarında akıllı telefonlarıyla haşır neşir olmaktadır. Gerek işe gidiş dönüşlerinde gerekse gece uykuya dalmadan hemen önce telefonunu kontrol etmeden duran yoktur demek abartı olmayacaktır.

İnsanlar telefonları ile ilgilenirken sosyal medya hesaplarını kontrol etmekten çok çoklu kullanıcıların olduğu oyunların bağımlısı olmuşlardır. Bu oyunlar içerisinde en çok rağbet gören oyun türlerinden bir tanesi de çiftlik oyunları olmuştur. Tam da bu noktada sorulması gereken soru şudur: neden çiftlik oyunlarına talep arttı?

Neden Çiftlik Oyunlarına Talep Arttı ?

 OYUNLARIN DİZAYNI

Her şeyden önce çiftlik oyunlarının dizayn edilme şekli insanların dikkatini çekmektedir. Oyundaki renklerin canlılığından ses ve efektin sahiciliğine kadar birçok faktör bu tip oyunları oynayan insanların oyuna olan bağlılığını artırmıştır. Kimi uzmanlar bazı oyunların görsel özelliklerinin uyuşturucu etkisi olduğunu düşünse de, bu tip çiftlik oyunlarının dinlendirici özelliği de bulunmaktadır. Bir şeyin dizayn edilmesi aslında insanların beyinlerine hitap etmekle ilgilidir. Dolayısıyla çiftlik oyunları tüm canlılığı ile kullanıcıları kendi dünyasına almayı başarmıştır.

 SAHİP OLMA KURGUSU

Çiftlik oyunlarının temel mantığı oyuncuların kendi çiftliklerini kurup bu çiftliklerde üretimlerini artırmalarına yöneliktir. Oyuncular kimi görevleri yerine getirmek için diğer oyuncularla ilgili konularda etkileşime geçebilirler. Tam da bu noktada çiftlik oyunları oyuncularına sanki o çiftliğe sahiden sahipmiş duygusu verdiği için yaygınlığını artırmıştır. Oyuncular kurdukları ürünleri gelişip çiftlikleri büyüdükçe kendilerini kurguya daha da bırakırlar ve bu hayali çiftlik üzerine çeşitli stratejiler geliştirip farklı konularda karar alırlar. Tüm bunlar oyunculara hem bir topluluğa dahil olma duygusunu hem de çiftlik kurma ve hasat elde etme başarısına ulaşma duygusunu sağlamıştır.