Borsa Yararlı Mıdır?

Borsayı kullanmanın, birçok iyiliklerinin yanında bazı kötülükleri de vardır.

Borsalar alışverişte gündem olan ürünlerin alma ve satma gibi durumlarının yapıldığı bir pazardır. Borsaların birer pazar olmasının nedeni ticari amaçlı ürünlerin alma ve satma gibi durumlarının yapıldığı ortam olmasından kaynaklanmaktadır. Borsalar çeşitli sebeplerden dolayı elde ki mallarını takas etmesi için gereken ne varsa sağlamıştır ve takas ile ülke ekonomisine ve özel yapılanmalara destek olmuştur. Özel yapılanmalara destek çıkma, eldeki değerlerin takas edilebilmesi için gerekli olan çevreyi yaratma, devletin ekonomisine yararı gibi birçok faydası vardır borsaların. Ekonomisi sağlam ve hep ileriye dönük olan ülkelere baktığımızda dayanıklı bir borsaya sahip olduğunu görürüz.

Borsa Yararlı Mıdır?

Peki, borsa yararlı mıdır? ‘ diyoruz ama başta da belirttiğimiz gibi birçok faydası olduğu gibi az da olsa zararı da olabilir bizler için. Maddeler halinde aşağıda sıralayalım.

Faydaları;

1-) Piyasada birden fazla fiyat oluşumunu engelleme ,

2-) Devlet ekonomisinde durağanlığı yenme ( hareketlilik sağlama ) ,

3-) Likidite sağlamak ( bir ürünü nakite çevirebilmek ) ,

4-) Yabancı yatırımcıyı ülkeye çekerek devleti sadece ekonomide değil inşaat, eğitim, tıp vb. gibi alanlarda da geliştirmek.

Zararları;

1-) Kazanç elde edeceğini garanti ettiği üründen bazı sebepler nedeniyle zarar da edebilmek ,

2-) Kaldıraç oranları belli olmadığı için yatırımcı şüphe ile yaklaşabilir ,

3-) Alım – satım gibi durumlar borsaya diğer yatırım şekillerinden biraz daha geç bildirilir ,

4-) İyi olduğu durumlarda ilk başta devlet ekonomisi olmak üzere devleti şahlandırdığı gibi kötü olduğu durumlarda ise devleti zor duruma da sokabilir. Karar sizin.