Akhisar Alışveriş Festivali Ne Zaman

Akhisar, Manisa’nın merkez dışındaki en büyük ve gelişime en açık ilçelerinden biridir. Yüzyıllardır süregelen Çağlak Festivali ilçenin en önemli dinamiklerinden biri. Bu etkinliklerle ilçe halkının kaynaşması ve birlik beraberliğin perçinlenmesi sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Akhisar, yeni bir festivale imza attı. İlki 2012’de düzenlenen alışveriş festivali her yıl düzenlenmeye devam ediyor. Tarih ve kültür yönünden zengin bir birikime sahip olan ilçe, kent bilincine sahip ender ilçelerden biri. Yerel dinamiklerin kuvvetli olduğu bu yerleşim yeri, her geçen gün kendini ulusal alanda kanıtlıyor.

Alışveriş Festivali Nerede Düzenleniyor?

Akhisar’da düzenlenen alışveriş festivali tamamen esnafın girişimiyle, sivil inisiyatifle sürdürülüyor. Esnaf sivil olarak gerçekleştirdiği bu etkinlikte, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın yanı sıra Belediye’den de destek görüyor. Esnafın kış aylarındaki durgunluğu gidermek amacıyla bir araya gelerek ilk olarak 2012 yılında düzenlediği festival, her yıl artan bir ilgiyle adım adım geleneksel bir hal alıyor. Organizasyon ilerleyen yıllarda esnaflar tarafından oluşturulan esnaf komitesi tarafından yürütülüyor. Etkinlik her yıl Ragıp Bey Mahallesi’nde düzenleniyor. Festival kapsamında, iki gün boyunca Akhisar halkı, görsel sanatlar kapsamındaki halk oyunlarından ateş danslarına, baston bacaklardan maskotlara, ışık gösterilerinden yüz boyama etkinliğine kadar birçok faaliyetin keyfini yaşıyor. Yerel müzisyenlerin de katkısıyla yeni yılın ilk ayı, iki gün de olsa farklı bir atmosfere giriyor. Sokak araları ve caddeler ışıklandırılarak, balonlarla süslenerek bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Aktivitelerle zenginleştirilen festivalde kış aylarında düşen alış veriş hacminin hareketlendirilmesi amaçlanırken, geleneksel pamuk şeker, macun ve lokma tatlısı da festivaldeki her zamanki yerini koruyor.

Alışveriş Festivali Ne Zaman Başlıyor?

Her geçen sene artan bir ilgi ve merakla beklenen alışveriş festivali esnafa umut olmaya devam ediyor. Esnafın büyük bir emekle ve çabayla oluşturduğu festival, her yıl artan bir beklentiyle hem Akhisar halkı tarafından hem de esnaf tarafından merakla bekleniyor. Şimdiden festival kapsamında neler olacak Akhisar halkı arasında merak konusu. Genellikle Ocak ayının son haftasında ve Cumartesi Pazar günlerinde düzenleniyor. Altıncısı düzenlenecek olan Akhisar Alışveriş Festivali’nin yine Ocak ayının son haftası düzenlenmesi bekleniyor.