Sanayi Dallarının İsimleri Nelerdir?

Sanayi Dallarının İsimleri Nelerdir?

Related Post

  • No related post.

Sanayi, ham maddeleri işleyip değerlendirilmesini sağlayan işlem ve araçların tümüne denir. Günümüz sanayisi uzun bir geçmişe dayanmaktadır. İngiltere’de başlayan Sanayi Devrimi küresel anlamda büyük bir değişime neden olmuştur. Sanayi dallarının isimleri nelerdir? başlığını 7 sanayi dalını ayrı ayrı açıklayarak inceleyebiliriz.

Sanayi toplamda 7 dala ayrılmaktadır; 1.Besin (Gıda) Sanayi, 2. Dokuma Tekstil ve Deri Sanayisi, 3. Maden Sanayisi, 4. Makine Sanayisi, 5. Kimya Sanayisi, 6. Orman Ürünleri Sanayisi, 7. Çimento Cam Seramik Sanayisi.

Sanayi Dallarının İsimleri Nelerdir?

  1. Besin (Gıda) Sanayisi

Ham maddesi tarımsal ve hayvansal ürünlerdir. Bu sanayi dalı tarım ürünlerinin yetiştirildiği merkezlere yerlere yakın olarak kurulur. Ülkemizde bu sanayi dalına dahil olan şeker, un, çay, zeytinyağı, tütün, süt ürünleri ve içki fabrikaları bulunmaktadır.

  1. Dokuma Tekstil ve Deri Sanayisi

Ülkemizde işçi sayısı ve iş yeri açısından ilk sırada yer alan sanayi dalıdır. Aynı zamanda ülkemizin en eski sanayi dalıdır. Dokuma sanayisinin ülkemizdeki en gelişmiş dalı pamuklu dokuma sanayisidir. Dokuma sanayisinden üretilen ürünlerin çoğu ihraç edilmektedir. Ayrıca ülkemiz dokuma sanayisinde gelişmiş ülkelerle rekabet halindedir.

  1. Maden Sanayisi

Ülkemizde gelişmiş olan sanayi dallarından birisidir. Yer altından çıkarılan madenlerin ürün haline getirilmesi faaliyetini kapsar. Demir-Çelik fabrikaları bu sanayi dalına girmektedir.

  1. Makine Sanayisi

Savunma sanayisine ait araçlar ve elektrikli makineler bu sanayi kollarının dallarıdır. Otomotiv sanayimizde özellikle 1970’den sonra yerli üretim arttı.

  1. Kimya Sanayisi

Suni gübre ve petro-kimya sanayi kimya sanayisinin kapsamındadır. Petro-kimya endüstrisi kuruluşları petrol rafinerilerine yakın yerlerde kurulmaktadır.

  1. Orman Ürünleri Sanayisi

Ham maddesi odundur. Kağıt endüstrisi bu sanayi dalının kapsamındadır. Karadeniz Bölgesi bu sanayi dalında çok gelişmiştir.

  1. Çimento Cam Seramik Sanayisi

Ham maddesi taş ve topraktır.