Öztürk Serengil Kimdir ?

2 Mayıs 1930′ Artvin’de doğmuştur. Öğrenimine lise ikinci sınıfta son vererek 1949’da İstanbul’a geldi. Sanat hayatına 1953’te Oğlum Edward adlÖztürk Serengil Kimdir ? ı oyunla başladı.

SANAT HAYATI

1958’de vestiyer olarak çalıştığı Oda Tiyatrosu’nda sahnelenen bir oyunda küçük bir rol alınca, tiyatrocu Muhsin Ertuğrul’un dikkatini çekmiştir. Şehir Tiyatroları’na bu olayla adım atmıştır. Sinemaya 1954 yılında ”Üçüncü Kat Cinayeti” adlı filmle adım attı.

35 yılını vereceği sinema hayatında, 142 filmde ‘kötü adam’ tiplemesi yapmış ve daha sonra da argolu komedilerin değişmeyen yüzü olmuştur. 300 ‘e yakın filmde rol alan Serengil, ara sıra sahneye çıkarak şovmenlikte yapmıştır. Oyunculuğunun ve şovmenliğinin yanı sıra ‘Gülünüz Güldürünüz’ adlı yarışma programı da bulunmaktadır.

Politik güldürü tarzı yaptığı 45’liklerden birisi de Timur Selçuk’un ”İspanyol Meyhanesi” adlı şarkısının parodi versiyonu ”İsmail’in Meyhanesi”dir. Bunların yanı sıra dizi oyunculuğu yapmış ve kendi yaşamının özeleştirisini yaptığı ”Yeşilçam’ı Benden Sorun” isimli bir kitap yazmıştır. Kendine has vurgulamalarıyla Türk argosuna ”yeşşe”, ”kelaj” gibir deyişleri sokmuştur. Bir olay karşısında İsmet İnönü kendisini tutamayıp ”yeşşe” kelimesini kullanmıştır.

Ses sanatçısı Seren Serengil’in babasıdır.

EVLİLİKLERİ

İlk eşi Mevhibe Hanım

Bir başka eşinden üç gün içinde boşanmıştır.

Nevin Hanım ile iki kez evlendi. Ses sanatçısı Seren Serengil‘in annesidir.

Son evliliğini de Finlandiyalı Seija ile yapmıştır. İki oğlu ve bir kızı vardır.

ÖLÜMÜ

Geçirdiği felç nedeniyle ömrünün son bir yılında yürüyemedi. Konuşma merkezinin hasar görmesi nedeniyle de Öztürk Serengil Kimdir ?konuşamadı.

11 Ocak 1999’da solunum sisteminin durması sonucu 68 yaşında İstabul’da Kozyatağı’ndaki evinde vefat etti.

Rol Aldığı Filmlerden Bazıları Şunlardır:

Üçüncü Kat Cinayeti, Poyraz Osman, Cımbız Ali, Abidik Gubidik, Şepkemin Altındayım, İstanbul Kazan Ben Kepçe, Sevgili Öğretmenim, Cici Gelin, Şoför Mehmet, Gırgıriyede Büyük Seçim, Berduşlar Sosyetede, Güldüarketi, Her şey Kocam İçin, Öp Babanın Elini, Bul Karayı Al Parayı, Kılıbıklar, Alnı Açık İki Kişi, Şarlatan, Ana Kuzusu filmleridir.