Havuçlu Kek Nasıl Yapılır?

Havuçlu Kek Nasıl Yapılır?

Related Post

  • No related post.

Davetlerin vazgeçilmezlerinden olan havuçlu kek tarifi;

Gerekli Malzemeler

– 3 yumurta

– 1 su bardağı şeker

– Yarım su bardağı sıvı yağ

– 1 su bardağı süt

– 2 buçuk su bardağı un

– 1 paket vanilya

– 1 paket kabartma tozu

– 3 adet havuç (küçük boyutta)

– 1 su bardağı kırılmış ceviz

– 1 yemek kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

Havuçlu kek için öncelikle havuçlar yıkanır, soyulur ve rendelenir. Ayrı bir derin kapta yumurta ve şeker mikser yardımı ile köpük köpük olana kadar çırpılır. Bu çırpılmış karışıma süt ve sıvı yağ da eklenerek karıştırmaya devam edilir. Un, kabartma tozu ve vanilya elenerek karışıma eklenir. Kek hamurunun aldığı kıvama göre un eklemesi yapılabilir. Hamur çok cıvık ise un eklenerek kıvama getirilmeye çalışılır. Tüm bu ana malzemeler eklendikten sonra karışım iyice çırpılır. Yoğun ama aynı zamanda akışkan bir kıvam elde edildiğine emin olunduğu zaman çırpılma işine son verilerek kalan malzemeler eklenir.

Havuç, ceviz ve tarçın ilave edilerek tahta kaşık ile elde karıştırılır. İsteğe bağlı olarak tarçın ve ceviz miktarı azaltılıp çoğaltılabilir. Tarif içerisine tarçın ve cevizi koymamakta bir eksiklik olmaz.

Kullanılacak olan kek kalıbı yağlanır. Yağlanan kabın üzerine biraz un serpilerek kekin kaba yapışma ihtimali sıfıra indirilir. Yağlanan kaba hazırlanan karışım eklenir. Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırına konularak, pişmeye bırakılır. İlk yarım saat boyunca fırının kapağı açılmamalıdır. Çünkü kek ilk yarım saat içerisinde kabarmaya sonrasında ise tam olarak pişmeye geçer. Bu süreden önce fırın kapağının açılması kekin kabarıklığının inmesine yol açar. Dolayısıyla da sönük bir kek elde edersiniz. Yarım saatten sonra kontrollü olarak keki pişirdikten sonra kek servise hazır hale gelir.