Euro 2016 Şampiyonu Hangi Ülkedir ?

EURO 2016 şampiyonu Portekiz’dir. Bilindiği üzere grupların başından beri Portekiz takımı özellikle Cristiano Ronaldo önderliğinde karşısına hangi takım gelirEuro 2016 Şampiyonu Hangi Ülkedir ? se gelsin çalışarak, çabalayarak, oyunu sürekli dinamo ederek, sürekli hücum futbolunu sahaya yansıtarak sonuca gitmeye çalışmışlardır. Gerek penaltılarla, gerek son dakika golüyle adından sıklıkla söz ettiren Portekiz takımı birçokk insana göre tabiri caizse ”tırnaklarıyla kazıyarak” finale kadar geldi.

Finalde iki tarafta temkinli başlamıştı maça. Portekiz adına ilerleyen dakikalarda kötü ve üzücü bir olay gerçekleşti. Cristiano Ronaldo şansız bir şekilde sakatlandı. Saha kenarına gitti ve tedavi olup tekrar sahaya girmek istiyordu. Kim ne yapsa Ronaldo’ya karşı çıkamıyordu. Çünkü o arkadaşlarıyla beraber savaşmak, gerekirse uzun süre sakatlanmak riskini alıyordu.

Cristiano Ronaldo sahada güzel işler yapmıştı, fakat sakatlandıktan sonra sahaya girdiğinde sekerek devam ediyordu. Özellikle bir ara gözlerinden yaş dökülüyordu acıdan olsa gerek. Dayanamadı! Artık gücünün sonuna gelmişti ve adım bile atamayarak sahayı sedyeyle terk etmek zorunda kalmıştı. Tüm herkes Cristiano Ronaldo’yu öyle görünce inanılmaz bir şekilde üzülüyordu. Finale yakışır bir futbol vardı sahada ama Portekiz cephesinde işler hiç iyi gitmiyordu.

Herkes Fransa’nın bu kupayı almasına artık kesin gözüyle bakarken zamanda geçiyordu bir yandan. Maç 90 dakika Euro 2016 Şampiyonu Hangi Ülkedir ?sonunda berabere bitmişti. Uzatmalara gidiyordu ama tüm oyuncular inanılmaz yorulmuştu. Uzatma dakikaları başladı ve Cristiano Ronaldo saha kenarında hopluyor, zıplıyor, taktik veriyor, ıslık çalarak arkadaşlarını uyarıyordu. Bir nevi bir anda teknik direktör olmuştu ama hala gözlerinden yaşlar akıyordu. Uzatma dakikaları da artık yavaş yavaş tükenmeye başlamıştı.

Portekiz son kozunu oynayarak Eder’i oyuna aldı ve daha sonra Eder’in yaklaşık 23-26 metre uzaklıktan kaleye gönderdiği şut Portekiz’i, Fransa karşısında 1-0 öne geçirmişti. Kupaya daha yakındı artık Portekiz ve Fransa sürekli yükleniyordu. Herkesten çok Cristiano Ronaldo bir ara neredeyse kalpten gidecek gibiydi. Çok heyecanlıydı ve bir an önce maçın bitmesini diliyordu içinden. Cristiano Ronaldo’nun istediği oldu ve maç bitiş düdüğü geldi, Portekiz Fransa’yı Eder’in muhteşem golüyle 1-0 yenerek EURO 2016 şampiyonu unvanını kazandı. EURO 2016 şampiyonu Portekiz artık müzesine bir kupa daha götürdü.