Endüstri Alanında Yapılan Yenilikler

Sanayi devriminin başlamasıyla endüstri alanında birçok yenilik ortaya çıkmıştır. İngiltere’de başlayan ve üretimin Endüstri Alanında Yapılan Yeniliklerhızlanmasını amaçlayan sanayi devrimi, buharlı makinelerin icadı ile ivme kazanmış,19.yüzyılın başlarında ise tüm Avrupa ve Amerika ya ulaşmıştır. Birinci sanayi devrimi dediğimiz gibi buharlı makinelerin icadıyla başlamıştır. Ancak üreticilerin daha az maliyetli ve daha çok kazanacakları bir yönteme ihtiyaçları vardı. Bu yöntemi geliştirmekte geç kalınmadı ve insanoğlu elektriğe hükmetti.

Böylece sanayi, elektrikle buluşarak daha hızlı, daha az maliyetli, daha çok kazandıran ve pazarının daha çok olduğu bir döneme girildi. Böylelikle insan gücüne dayalı üretimden çıkılmış, makinenin gücüne dayalı üretime geçilmiştir. Bu da sanayide yapılan ikinci devrim olarak tarihe geçilmiştir. Daha sonra dünya çapında fikirlerin gelişmesi ve insanoğlunun elektriği daha iyi anlamasıyla elektronik ortaya çıkmıştır. Elektroniğin ortaya çıkmasıyla bilişim sektörü doğmuş, kısa zamanda kendi pazarını dünyaya duyurmuştur.

Bunu gören sanayi üreticileri, bir fikir geliştirerek, elektronik, bilişim ve makineleri birleştirmeyi düşünmüş, buna Endüstri Alanında Yapılan Yeniliklerbağlı olarak çalışmalara başlanmıştır. Ardından gelen denelerle birlikte elektroniği, bilişimin ve makinelerin birleşmesiyle oluşan yeni icatların ilk denemelerine başlanmış, ardından bu yeni icatların üretimi yapılarak dünyada üçüncü sanayi devrimi gerçekleşmiştir. Üretim böylelikle diğer hızlanmış, üretilen malların kaliteleri artmış ve yine üretilen malların satımını kolaylaştıran pazar büyüklüğü hatırı sayılır bir büyüme kazanmıştır.

 

Son Yenilikler

Gelişen teknoloji ile birlikte, dünya yapay zekâ konusu üzerinde bir hayli fazla durmaya başlamıştır. Şu sıralar ise yapay zekâ ile sanayi sektörünü birleştirecek olan endüstri 4,0,yani endüstrinin 4 devrimi Almanya’da konuşulmaya başlamış, bu konu üzerindeki çalışmalar geçtiğimiz yıl içerinde büyük hız kazanmıştır.

Endüstri 4 zirvesinin amacı yapay zekâ ile üretimi daha hızla hale getirmek, üretilen malların üretim maliyetini en aza indirgemek, üretimi kesintisiz hale getirmek, insanların zarar görebilecekleri ağır sanayi işlerinde yapay zekâ ile üretilen robotları çalıştırarak, insan hayatını kolaylaştırmaktır. Bu zirve ile yeni kurulacak olan akıllı fabrikalarda, üretim maliyetini, harcanan enerjiyi en aza indirgenecek, üretilen mallardan gelen kazancı buna bağlı olarak artacaktır.