Yorgunluk Tespit Sistemi Nedir Ve Markaları?

Araç kullanmak son yılların olmazsa olmaz bir yaşam biçimidir. İşe gitmek, eve gelmek, tatile gitmek aklımıza ne gelirse her türlü yer değiştirmelerimizi arabalar sayesinde yaparız. Bu kadar yoğun bir şekilde arabalara binmemiz ve bunun bir yaşam biçimi haline gelmesi sebebiyle araçlar için güvenlik önlemlerini ön plana getirmiştir. Söz konusu insan hayatı olduğu için bazı teknolojileri bilim bizlerin hayatına getirmiştir.

Araç sürerken yorgunluk hissetmemiz normal bir durumdur. Hele ki direksiyon karşısında uzun saatler kalmak zorundaysanız araba sürmek bir işkence haline gelmektedir. Yolculuğun bir an önce bitmesi için daha hızlı gitmek gibi bir yanlışa düşeriz. Bunu yaparken aracın yanlış kullanımına bağlı bazı hatalara düşeriz. Bu hataların araç tarafından bizlere bildirilmesi yorgunluk tespit sisteminin genel adıdır.

Yorgunluk Tespit Sistemi Nasıl Çalışır?

Yorgunluk Tespit Sistemi Nedir Ve Markaları?Yorgunluğunuz araba sürerken nasıl anlaşılır? Hiç düşündünüz mü? Bunu bir makine nasıl anlar? Ve nasıl bize bildirir? Araç sürerken eğer sürekli olarak şeridinizden ayrılıyorsanız, gereksiz yere gaza ya da frene basıyorsanız aracınızda yorgunluk tespit sistemi devreye girecek size gösterge panelinde bulunan bir kahve fincanı resmi size yanıp sönecektir. Bu durum bazı araçlarda sesli komut şeklinde sunulmaktadır. Bazı araçlarda ise direksiyon ve koltuk titreşimi şeklinde bizlere bilgi verilmektedir. Aracınızla yolda giderken eğer bu sistem devreye giriyorsa bir mola yerine aracınızı çekip mola vermeniz gerekmektedir. Aksi durumda kaza ile karşı karşıya kalma olasılığımız artmaktadır.

Hangi Markalarda Yorgunluk Tespit Sistemi Var?

Böyle güzel bir teknolojiyi ilk olarak sunanlardan Volvo’dur. Eğer araç sürücüsünün uyuyabileceğine kanaat getirdiyse sesli bir uyarı devreye girmektedir. Saab markası da buna benzer bir özellikle sürücülerini uyarmaktadır. Diğer tüm modeller ele alındığında böyle bir uygulamanın tüm markalarda olması gerektiği aşikardır.

Söz konusu insan hayatı olduğu için bu türden bir teknolojiyi insanların kullanması onların yararına olacaktır. İnsanın kaza yapma olasılığını eğer uyarıyı dikkate alırsak azaltan bu sistem gelecekte çıkacak olan bütün modellerde kullanılması beklenmektedir.